Jak na jídlo a pití v národních parcích

Než vyrazíte na nějakou delší výpravu po severském národním parku, určitě pamatujte i na naplánování toho, jak se budete zásobovat potravinami a vodou. I když nebudete putovat hlubinami těch nejdivočejších oblastí, může být nalezení otevřeného obchodu s potravinami obtížným úkolem i v menších obcích. Proto je vždy jednodušší zabalit si dostatečné zásoby rovnou s sebou

Potraviny si v tomto případě vybírejte ty skladné, co dlouho vydrží a nezůstane po nich velkých objem odpadků (které byste správně měli přenést k nejbližší popelnici). Vyplatí si s sebou nosit i přenosný vařič, protože rozdělávání otevřeného ohně je ve Finsku přísně omezeno jen na místa s k tomu určeným povolením.

Samozřejmě si ve vhodné sezóně můžete nasbírat i lesní plody. Podle skandinávských zvyklostí totiž patří všem a každý, kdo jde okolo, si je může utrhnout a sníst. Jen dávejte, jak je ostatně zvykem i u nás, pozor, abyste jedli jen to, co dobře znáte. Samozřejmě, na sběr nelze při plánování jídla moc spoléhat, ale třeba mezi srpnem a zářím finské lesy doslova přetékají houbami, pro jejichž růst jsou v nich ideální podmínky.

Vodu z míst, kde stojí, není příliš bezpečné pít

Co se týče vody, tak tam je situace jednodušší. Můžete si ji bezpečně nabrat z pramenů a množství potoků a nemusíte se bát zdravotního rizika. Stejně tak je v těch nejpopulárnějších oblastech i množství studen určených pro návštěvníky. Pro jistotu si však vždy můžete nasbíranou vodu převařit, pokud si jejím zdrojem nejste jisti.

Při sběru vody si ale rozhodně dávejte pozor na stojatou vodu. Z bažin by si pití nabral jen málokdo, ale i průzračná jezera mohou být zdrojem zdravotně nebezpečných řas či bakterií. Jejich požití může být velmi nebezpečné, a tak raději myslete na to, abyste se nedostali do situace, kdy vám voda z bezpečných zdrojů dojde. Noste s sebou tedy dostatečnou zásobu, kterou budete průběžně doplňovat.

Výpravy po finských národních parcích nejsou z hlediska plánování zásob jídla a pití ničím výjimečné. Vždy se na toto téma vyplatí myslet a přibalit si dostatečné množství potravin. A vodu pak průběžně doplňovat v některém z pramenů či potoků.