Národní park Isojärvi

Národní park Isojärvi je na finské poměry malým národním parkem. Isojärvi leží zhruba v půlce cesty mezi Tampere a Jyväskylou a je vhodný zejména na jednodenní výlety - byť přenocovat zde také není problém.

V národním parku se nachází na 30 kilometrů značených stezek, jednotlivé cesty mají od několika málo kilometrů až po zhruba jedenáct. Vzhledem k tomu, že park leží v oblasti jezer, je také ideální příležitostí pro jízdu na kánoích nebo kajacích. A pokud dostanete chuť na rybu, není problém si ji zkusit na jednoduchou udici ulovit.

Z pohledu přírody jde o park reprezentující typickou zalesněnou jezerní krajinu středního Finska. Z pohledu zvířeny je pro park známý výskytem bobrů. Jde přitom o kanadské bobry, kteří se v okolí parku objevili v 80. letech 20. století. Původní evropští bobři byli ve Finsku vyhubeni už v polovině 19. století a na území parku najdete jen původem kanadský druh.

Na území parku se také nachází několik míst s historicko-kulturním významem - včetně rybářské osady Luutsaari z první poloviny 19. století a farmy Wuori-Huhta ze zhruba stejného období.

Pokud budete mít cestu okolo, může být návštěva tohoto finského národního parku příjemným zpestřením vaší výpravy a náhledem do středofinské přírody.

Oficiální stránky národního parku na Outdoors.fi (oficiální anglický web finské správy národních parků)