Národní park Kauhaneva-Pohjankangas

Národní park Kauhaneva-Pohjankangas leží v jihozápadním Finsku, zhruba v polovině cesty mezi Tampere a Vaasou. Je to chráněné území, které se skládá ze dvou odlišných částí - suchého borovicového lesa a rozsáhlých otevřených mokřin. Vzhledem ke své menší velikosti se jedná o další z finských národních parků vhodných pro jednodenní výlety za pozorováním krajiny či hojného mokřadového ptactva.

Základní stezkou v Kauhaneva-Pohjankangas je dvoukilometrový okruh okolo jezera Kauhalammi, největšího jezera v národním parku, který vede z velké části po prknech mokřinami. Tento okruh je přístupný z parkovišť Nummikangas a Salomaa, obou oficiálních parkovišť tohoto chráněného území. Na severním okraji jezera pak stojí vyhlídková věž, která vám otevře ještě lepší pohled do kraje.

Krom již zmíněné procházky a sledování ptáků může být národní park i cílem cyklistů, neboť skrz něj vede jedna z cest spadajících do finské národní sítě cyklostezek. V jezeře Kauhalammi se taktéž můžete oficiálně koupat, což může být zajímavou alternativou v teplém letním dni. V zimě pak můžete do Kauhaneva-Pohjankangas vyrazit na běžkách, ačkoli zde nenajdete žádné oficiálně vytvářené stopy. Což však může být zajímavým lákadlem, pokud chcete uniknout do samoty v klidné finské přírodě.

Pokud se chcete vydat národním parkem na vlastní pěst mimo značené stezky, tak dávejte pozor, abyste v době hnízdění ptáků (zhruba duben až září) nevstoupili do poměrně velké striktně chráněné oblasti Kauhenava, ležící poblíž jezera Kauhalammi. Pro jistotu tak vždy konzultujte webové stránky národního parku, abyste zjistili aktuální podrobnosti.

Oficiální stránky národního parku na Outdoors.fi (oficiální anglický web finské správy národních parků)