Národní park Koli

Zalesněné kopce zvedající se nad jezerem Pielinen, pár desítek kilometrů severně nad Joensuu, poskytují jednu z nejoblíbenějších vyhlídek ve Finsku. Celá oblast nacházející se v Severní Karélii má velký historický význam a v dávných dobách byla považována za posvátné místo. Později se proslavilo svým žďářením, technikou získávání zemědělského prostoru pomocí vypalování lesů. A na přelomu 19. a 20. století se stalo toto místo vyhledávaným finskými umělci.

V samotném národním parku se tak střetávají odlišné přístupy – nejvyšší vrcholky místního pohoří jsou chráněny kvůli své přírodě, ale níže se nachází oblast, kdy je chráněna zemědělská kultura – tedy žďáření, ale i chov původních domácích zvířat Finska.

Nejslavnějším místem celého národního parku je vrchol Ukko Koli, z něhož se otevírá proslavený pohled na hladinu jezera Pielinen a zalesněné okolí. Jen kousek od Ukko Koli pak nad obcí Koli leží návštěvnické centrum, ze kterého vede řada značených tras po celém národním parku, který je svou velikostí 30 kilometrů čtverečných ideálním pro pěší túry.

Oficiální stránky národního parku na Outdoors.fi (oficiální anglický web finské správy národních parků)