Národní park Lemmenjoki

Národní park Lemmenjoki je nejsevernějším a zároveň největším z finských národních parků. Své jméno dostal po řece Lemmenjoki, po které se můžete klidně vydat lodí. Park sousedí s norským národním parkem Övre Anarjokka a je skvělým místem pro treky.

Prostředí parku je typické pro oblast Laponska, ve které se nachází. Řeky (tolik neobvyklé ve Finsku, kde naprostou většinu vodních ploch tvoří jezera) se střídají s lesy, bažinami. V severních částech národního parku Lemmenjoki pak vstoupíte do rozsáhlých březových lesů, které jsou typické pro úplný sever Evropy.

V parku je přes 60 kilometrů značených stezek, podél kterých najdete typickou turistickou vybavenost - ohniště, místa ke stanování či chaty. Lemmenjoki se dělí do tří typů zón dle omezení případných aktivit turistů. V rekreační zóně nejsou značené stezky ani místa pro ohniště a turisté se mohou pohybovat a chovat zcela dle svého uvážení. Ve vzdálené zóně se nacházejí značené stezky a místa ke kempování a rozdělávání ohňů. Nakonec zde najdete omezené zóny, což jsou ty nejchráněnější oblasti v celém národním parku, kde je pohyb omezen jen na značené stezky. Krom vlastních nohou je populární například půjčení kánoí.

Mezi ta nejzajímavější místa v parku je údolí řeky Lemmenjoki, vodopád Ravadesköngäs, vrchol Joenkielinen, shromaždiště sobů Sallivaara a další. Pro příznivce kultury může být zajímavá rovněž návštěva tradiční chaty chovatele sobů Kaapin Jouni či Zlatá oblast, která upomíná na těžbu zlata.

Pro dopravu do parku je výchozím místem Inari (autobusy, taxi) či Ivalo (nejbližší letiště), při dopravě vlastním autem lze bez problémů využít silnic podél východní strany národního parku.