Turku a okolí

Turku (švédsky Åbo) je město na jihozápadním pobřeží Finska. Podle důkazů založeno nejpozději v průběhu 13. století, je nejstarším finským městem a prvním hlavním městem tohoto severského státu, a to v krátkém období let 1809 až 1812, než bylo hlavní město přeneseno do Helsinek.

Turku, stejně jako mnoho dalších finských měst, stihl v průběhu 19. století (konkrétně v roce 1827) požár, který zasadil nezvratnou ránu původní zástavbě města, které bylo dlouho centrem Finska. Ležící v ústí řeky Aury a na výhodném místě na pobřeží, je Turku až do dnešní doby významným přístavním městem. Stejně tak je i důležitou finskou metropolí, neboť je domovem pro více než 175 tisíc obyvatel, což z něj činí páté největší finské město.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Páteří celého Turku je řeka Aura, kolem které najdete naprostou většinu zajímavostí, které můžete v Turku navštívit. Stejně tak Aura může tvořit i osu vaší prohlídky, která může začít jak u katedrály na východě centra města, tak u hradu na jeho západě, ležícího u samotného ústí řeky. Katedrála, založená roku 1230, je ve svých základech příkladem pozdně románského stavitelství s gotickými a renesančními prvky. Rozhodně patří mezi ty nejzajímavější církevní stavby v zemi a právem je národní svatyní finského národa nejen díky své dlouhé tradici.

Katedrála v Turku

Druhým klenotem Turku je jeho hrad ležící těsně vedle přístaviště trajektů. Jeho počátky spadají zřejmě do roku 1280 a velký rozkvět probíhal do 16. století. Naopak pohroma přišla při bombovém útoku roku 1941, který komplex výrazně poškodil. Hrad však nyní můžeme obdivovat v celé kráse díky poválečné rekonstrukci tohoto významného symbolu Finska, které samo o sobě velkým množstvím hradů neoplývá. Komplex si můžete prohlédnout i zevnitř a jeho návštěva patří takřka k povinnostem.

Hrad v Turku

Mezi těmito dvěma klenoty můžete najít bezpočet dalších možných zastávek - konkrétní výběr už závisí na vašich zájmech. Je zde mnoho muzeí, galerií, divadel či jiných kulturních center. Jmenovat snad lze muzeum řemesel ležící v části města uchráněné před požárem 1827, která tak umožňuje návrat do minulých století, či kousek od hradu ležící finské námořnické muzeum Forum Marinum.

V okolí Turku určitě stojí za pozornost další ze shluků malých ostrůvků, tolik typických pro finské pobřeží. Vydat se na ně můžete mimo jiné některou z malé flotily výletních lodí či vlastními silami na kolech a alespoň na chvíli tak změnit dopravní prostředek. O jejich kráse a přírodním významu ostatně vypovídá i národní park Saaristomeri, který se na nich částečně rozkládá.

Pokud se rozhodnete podívat na některý z ostrovů autem, můžete využít cestu přes městečko Naantali, které leží jen pár kilometrů od Turku a které oplývá příjemnou pobřežní zástavbou a dominantní stavbou kostela bývalého kláštera, kolem kterého v minulosti město vzniklo.

Naopak směrem do vnitrozemí můžete po vedlejších silnicích dojet k Lieto, kde jsou na řece Aura (respektive ve finštině Aurajoki) jedny z nejkrásnějších peřejí oblasti. Případnou alternativou pro příznivce přírody pak může být malý mokřadový národní park Kurjenrahka, který proslul jako jedno se sídlišť jeřábů ve Finsku. A tyto mohutné ptáky zde skutečně mimo zimu můžete potkat, jak se procházejí a loví svou kořist.

Národní park Kurjenrahka

Turku patří k několika málo městům, které by vaše cesta po Finsku rozhodně neměla vynechat, pokud si chcete trochu užít i něčeho jiného než přírody. Ale i na ni může dojít v nedalekém národním parku rozkládajícím se na nespočetných ostrůvcích v blízkosti Turku.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: