Cestování

Nejpopulárnější národní parky Finska

Národní park Pallas-Yllästunturi

Společnost Metsähallitus, správce finských národních parků, na svých stránkách zveřejnila seznam šestice těch nejpopulárnějších z nich. Můžete se jím při plánování své cesty finskou přírodou inspirovat, vybrané národní parky jsou totiž rozesety po celém území země. Dvojice z nich je v blízkém okolí Helsinek, a tak jsou cílem volnočasových aktivit obyvatel hlavního města i jeho okolí. Jihovýchodní souostroví je zase lákadlem pro ty, kteří míří do Turku či Hanko a milují mořské scenérie. A trojice z nich představuje ukázku nádherné a nespoutané laponské přírody. Takže tady jsou.

 

Kde složit hlavu v národních parcích

Ubytovat se můžete třeba ve velmi dobře vybavených chatkách - Pallas-Yllästunturi

Výlet do národního parku může být krátkou procházkou, ale i delším putováním. V případě delší než denní cesty pak musíte řešit, kde přespat. Není vždy ideální ani nejlevnější vracet se do výchozího bodu a tam zůstávat v nějakém hotelu. Abyste mohli podniknout opravdovou túru národním parkem, pak budete potřebovat přespat někde v přírodě.

Značení cest v národních parcích

Park Kurjenrahka a rozcestník

Značení turistických stezek ve finských národních parcích vám podobně jako český systém může přinést důležité informace o cestě, která je před vámi. Samozřejmě, čím dál od obydlených oblastí a turistických center se vydáte, tím méně na toto značení budete narážet. Navíc, ne všechny oficiální stezky jsou tímto značením označeny, ale pokud na něj narazíte, hodí se o něm vědět více.

Jak na jídlo a pití v národních parcích

Vodu z míst, kde stojí, není příliš bezpečné pít

Než vyrazíte na nějakou delší výpravu po severském národním parku, určitě pamatujte i na naplánování toho, jak se budete zásobovat potravinami a vodou. I když nebudete putovat hlubinami těch nejdivočejších oblastí, může být nalezení otevřeného obchodu s potravinami obtížným úkolem i v menších obcích. Proto je vždy jednodušší zabalit si dostatečné zásoby rovnou s sebou

To nejlepší z Finska

Hrad Häme
Finská příroda nedaleko Turku
Tampere, jedno z mála velkých měst Finska

Pokud se pokusíme shrnout to nejlepší z Finska, tak nutně musíme přejít do dvou oblastí. První jsou zcela jistě města a jejich historická či kulturní lákadla. Druhou je pak příroda a její krásy. Na rovinu je třeba říci, že kvůli tomu prvnímu Finsko cílem velké části turistů opravdu není. Je to právě nespoutaná příroda Skandinávie, co láká cestovatele do této daleké země, ačkoli není pravdou, že Finsko nemá co nabídnout ani těm, co se zajímají o kulturu, historii a městský život.

Stránky