Historie

To nejlepší z Finska

Hrad Häme
Finská příroda nedaleko Turku
Tampere, jedno z mála velkých měst Finska

Pokud se pokusíme shrnout to nejlepší z Finska, tak nutně musíme přejít do dvou oblastí. První jsou zcela jistě města a jejich historická či kulturní lákadla. Druhou je pak příroda a její krásy. Na rovinu je třeba říci, že kvůli tomu prvnímu Finsko cílem velké části turistů opravdu není. Je to právě nespoutaná příroda Skandinávie, co láká cestovatele do této daleké země, ačkoli není pravdou, že Finsko nemá co nabídnout ani těm, co se zajímají o kulturu, historii a městský život.

Moderní Finsko

Tampere

Druhá světová válka zanechala Finsko ve zdevastovaném stavu. V zájmu dobrých vztahů se Sovětským svazem Finové odmítli Marshallův plán, ačkoli se mu dostalo pomoci alespoň tajnou cestou. Země si nicméně udržela neutralitu v blížící se Studené válce i demokratické zřízení.

Tags: 

Boje s Němci

Rovaniemi, největší město Laponska, bylo do základů vypáleno

Nebezpečí ze strany Sovětského svazu bylo, zdá se, zažehnáno, ale Finsko stále muselo splnit jednu z podmínek míru – dostat ze své země nacistické jednotky. Německá strana přitom již delší dobu předtím očekávala, že se Finsko pokusí vyjednat separátní mír, a připravila plán Birke, podle kterého se měly její jednotky stáhnout na sever (odkud mohly případně ustoupit do okupovaného Norska) k Petsamu, kde se nacházely důležité niklové doly.

Tags: 

Pokračovací válka

Obě armády se musely vyrovnávat s obtížným finským terénem

Plány Operace Barbarossa byly brzy odhaleny i finským politickým špičkám, které s účastí na něm souhlasily. Finské oddíly dostaly za úkol bojovat na linii v jižním a středním Finsku, zatímco o severní část se měly postarat německé jednotky. Finská armáda v té době oproti Zimní válce notně posílila, ačkoli obecně postrádala těžkou mechanizovanou techniku.

Tags: 

Začátek druhé světové války

Ruská ponorka v Tampere, jen studentský žert, ne skutečnost

Druhá světová válka postavila Finsko do bojů proti Sovětskému svazu. Během dvou konfliktů, Zimní války let 1939-1940 a Pokračovací války let 1941-1944, přišla země i přes hrdinný boj o část svých území. Na tyto střety navazoval ještě třetí konflikt, Laponská válka proti nacistickému Německu trvající mezi lety 1944-1945.

Tags: 

Stránky